top of page
Ara

Kedi Yaşam Alanlarının TemizliğiÇoğu kedi sahibinin bildiği gibi, kediler çok temiz hayvanlardır. Bu nedenle kedi kumu kutusunu temiz tutmak önemlidir. Bir kedinin koku alma duyusu bizimkinden 14 kat daha güçlüdür, bu nedenle kokmuş bir kedi kedinizin işini yapmak için alternatif bir yer aramasına neden olabilir.

Yer önemlidir. Kedi kumu kutuları evin sessiz bir alanına, gürültülü cihazlardan ve yoğun trafik alanlarından uzak bir yere konulmalıdır. Yavru kedi ve yaşlı kedilerin merdiven çıkmakta zorlanabileceğini unutmayın, bu nedenle kedi kumu kutusunu bodrumda tutacaksanız, kolayca ulaşabildiklerinden emin olun. Ayrıca, kutuyu kullanarak başka bir kedi tarafından kapana kısılmış hissetmedikleri bir alanda saklamak da önemlidir.

İdeal olarak, evdeki her kedi için bir artı bir kedi kumu kutusu olmalıdır. Bu kedi kumu kutuları günde en az bir veya iki kez atıkları çıkarılmalıdır. Ayrıca, kutunun haftada en az bir kez sabun, su ve biraz çamaşır suyu ile yıkanması önerilir. Kutuda oluşan çizikler kokuları ve bakterileri hapsedebileceğinden, plastik çöp kutuları yılda bir değiştirilmelidir.

Kedinizin rahatça hareket etmesi için yeterince büyük bir kutu aldığınızdan emin olun. Kullanmayı seçtiğiniz çöp kutusu stili için birçok farklı seçenek vardır. Kendi kendini temizleyenler, örtülü olanlar veya sadece açık dikdörtgen kutular var. Temizlemeyi kolaylaştıran ancak topaklanmayan çöplerle kullanıldığında en iyisi olan astarlar da vardır. Kendi kendini temizleyen çöp kutuları harika bir fikirdir, ancak bazı kedileri kedi kumu kutusunu kullanmaktan korkutabilir.

Kutuyu kedi kumu ile doldururken, yaklaşık 4-5 cm ile başlayın ve kedinizin ihtiyaçlarına göre ayarlayın. Bazı kediler derin kaşıyıcıdır ve yeterince kullanmazsanız dibine kadar kazacaktır. Çok fazla kullanırsanız, kutunun dışında fazla çöp kalır. Ara sıra çöpü doldurmayı unutmayın.

Temiz bir kedi kumu


kutusu bulundurmak sadece kediniz için önemli değildir, aynı zamanda kediden insana bulaşabilecek hastalık riskini azaltmaya da yardımcı olabilir, bu yüzden kepçe kullandıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.


6 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page